Zasada Pareto – praktyczne usprawnienia na przykładzie magazynu

W dzisiejszych czasach, gdy rynek biznesowy jest coraz bardziej konkurencyjny, zasada Pareto może okazać się bardzo przydatna w zwiększeniu efektywności naszej działalności.

O same zasadzie Pareto i jej pochodzeniu, zwanej regułą 80/20, więcej napisałem w tym artykule

Dodatkowo, w kolejnym wpisie, na przykładzie magazynu artykułów sportowych, pokazałem jak przygotować dane i analizę Pareto. Znajdziesz w nim również darmowy arkusz Google Sheets z gotową tabelką do wypełnienia twoimi danymi. Po wpisaniu danych, automatycznie tworzy się wykres Pareto-Lorenza, który ułatwia zrozumienie analizy reguły 80/20. Przykład magazynu z artykułu poniżej posłuży nam artykule do wyciągnięcia wniosków oraz wprowadzenia optymalizacji, które usprawnią pracę i zwiększą efektywność.

Wnioski z analizy Pareto

Zerknijmy raz jeszcze na tabelę z zebranymi danymi i wykres Pareto-Lorenza załączone poniżej. Jakie wnioski możemy z nich wysnuć i co one nam dadzą w kontekście osiągania lepszych rezultatów.

analiza pareto
diagram pareto lorenza

Tabela i wykres pokazują, że w przykładowym magazynie już 6 artykułów (z 20 zbadanych) stanowi ponad 50% całkowitej wysyłki, a wysyłając 12 artykułów (z 20 zbadanych) obsługujemy już 80% całkowitej wysyłki. Mamy tutaj praktyczny przykład występowania zasady Pareto – małe akcje dają duże efekty.

Co to oznacza dla kierownika tego magazynu? Może on wysnuć taki wniosek:

Optymalizując procesy magazynowe związane z tylko 6 artykułami ulepszę 50% mojej wysyłki!

Rodzaje usprawnień procesów magazynowych

Już teraz wiemy jakie produkty w magazynie będą w kręgu naszych zainteresowań. Ale w sumie co można z nimi zrobić? Co można usprawniać w magazynie? W odpowiedzi na te pytania pomoże lista poniżej. Wymieniam tam obszary, na które należy zwrócić uwagę chronologicznie do cyklu życia produktu

  • Czy i jaki zapas tego produktu mam na magazynie?
  • Ile sztuk jest zamówionych i kiedy dotrą?
  • Jak przebiega przyjęcie produktu / rozładunek ciężarówki? Jak można to zrobić lepiej?
  • Jak wygląda droga z rozładunku na regały? Czy może być łatwiejsza/szybsza?
  • Gdzie umieszczamy na stocku pudła z danym produktem? Dlaczego leżą na na danym regale w danej alejce?
  • Gdzie umieszczamy zapas danego produktu? Kiedy i jak robimy wewnętrzne zaopatrzenie?
  • Czy cały czas ilość faktyczna produktu pod danym adresem jest zgodna ze stanem informatycznym?
  • Jak przebiega pobieranie produktu z regału? Czy magazynierom łatwo jest odnaleźć ten produkt i go pobrać do nośnika?
  • Czy masz sposób na grupowanie produktów/zamówień wedle klucza, tak aby ścieżka pickingowa była krótka / łatwa?
  • Co robisz, gdy pobierzesz artykuł z danego miejsca na magazynie? Czy jest to łatwe / szybkie / efektywne?
  • Jaki jest następny proces po kompletacji zamówienia? Jak usprawnić przejście z jednego procesu na kolejny?

Jest to rozbudowana, ale niekompletna lista wszystkich etapów życia każdego produktu na magazynie. W zależności od organizacji lista procesów od wejścia do wyjścia produktu będzie inna.

Proste usprawnienie z wykorzystaniem zasady Pareto – działania i rezultaty

Mając wiedzę o tym jakie są „najpopularniejsze” artykuły wysyłane przez magazyn oraz jakim procesom podlega artykuł podczas swojego pobytu w magazynie, teraz stworzymy proste usprawnienie, które usprawni jeden z procesów.

Zajmiemy się kompletacją zamówień, czyli procesem w którym magazynier z danego miejsca w magazynie pobiera dany produkt. Dla mniejszych produktów często to wygląda tak, że w wydzielonej strefie magazynu są regały pogrupowane w alejki a na regałach leżą pudła różnej wielkości z artykułami – z tych pudeł pobierasz daną liczbę artykułów. Proces wygląda podobnie do robienia zakupów w hipermarkecie, gdzie poruszasz się między alejkami z wózkiem i wkładasz do niego artykuły z półki.

Wedle analizy Pareto 6 produktów stanowi 50% wysyłki z magazynu. Gdy odwrócimy tę zależność możemy wywnioskować, że

W co drugim zamówieniu znajdzie się jeden lub kilka produktów z listy 6 najpopularniejszych

Przy co drugim zamówieniu będziemy musieli iść w dane miejsce gdzie jest ten produkt i go pobrać. Jeśli to wiem, to może by tak oszczędzić sobie chodzenia, które nie dodaje żadnej wartości.

Dlatego w tym przypadku proponowałbym co następuje:

DZIAŁANIEREZULTATSKUTEK
Każdego dnia preparować listę produktów do pobrania zaczynając od tych „najpopularniejszych” (lub te „najpopularniejsze” mają być na osobnej liście)Magazynier pobiera w pierwszej kolejności te 6 artykułów, więc 50% wysyłanych produktów priorytetowo jest gotowych do dalszych procesów Zwiększenie pewności procesów magazynowych
Zgrupować stock tych 6 produktów w jedno miejsce w magazynie, w zależności jeden regał, jedna strefa, jedna alejkaMagazynier aby skompletować zamówienie przejdzie o wiele mniej metrów. Skracamy czas chodzenia po 50% produktówZwiększenie efektywności kompletacji = więcej produktów przygotowanych w krótszym czasie

Analiza Pareto – rezultaty usprawnień

Po wprowadzeniu tych małych usprawnień osiągamy zwiększenie pewności procesów oraz efektywności kompletacji. Są to bardzo ważne wskaźniki w obecnej logistyce.

Zwiększenie efektywności kompletacji to mniejsza ilość godzin pracowników – dzięki temu będą mieli czas na wiecznie odwlekane szkolenia, rozwój lub inne dodatkowe odpowiedzialności w firmie.

Zwiększenie pewności procesów to możliwość kontynuowania pracy w razie wystąpenia niespodziewanego problemu. Wyobraź sobie, że w połowie pracy pada system zarządzania magazynem WMS – możesz dalej pracować i dostarczać sporą część towaru bo 50% artykułów masz już pobrane z magazynu.

A to tylko po wprowadzeniu dwóch prostych usprawnień na 6 produktach z 20 dostępnych.

Podsumowanie

📈 Zasada Pareto, zwana również regułą 80/20, jest przydatna w zwiększeniu efektywności działalności biznesowej, produkcyjnej i magazynowej. Polega na identyfikacji 20% przyczyn skutkujących 80% skutków.

💡 Analiza Pareto pokazuje, że w przykładowym magazynie już 6 artykułów (z 20 zbadanych) stanowi ponad 50% całkowitej wysyłki, a wysyłając 12 artykułów (z 20 zbadanych) obsługujemy już 80% całkowitej wysyłki.

🔎 W artykule wymieniam listę obszarów, które należy usprawniać w magazynie, włącznie z zapasem produktu, przyjęciem i rozładunkiem ciężarówki, drogą z rozładunku na regały, grupowaniem produktów, pobieraniem produktu z regału i kompletacją zamówienia.

👨‍💼 W artykule rozpatrujemy przypadek, gdzie optymalizujemy miejsce składowania tych 6 najpopularniejszych artykułów oraz sposób przygotowywania listy artykułów do pobrania

📊 Rezultaty małych usprawnień to wzrost efektywności kompletacji zamówień oraz wzrost pewności wykonywania procesów logistycznych

Podziel się swoją opinią

2 komentarze

  1. Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

    https://www.szukarki.pl/

  2. Doceniam to co robisz i to co piszesz. dziękuję Ci za zangażowanie i wkład w społeczność blogową. Trzymaj tak dalej sukces jest na wyciągniecie ręki 🙂

    https://xmc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *