Zasada Pareto 80/20. Jak niewiele działań przynosi spektakularne efekty.

Zasada Pareto, znana również jako reguła 80/20, ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Zasada ta wskazuje na niewielką liczbę kluczowych czynników, które wpływają na skuteczność działań. W praktyce, mniej więcej 20% działań może wygenerować aż 80% pozytywnych efektów. Lub inaczej: 80% twojego sukcesu zależy od 20% podjętych decyzji.

Jeśli tak mało wysiłku trzeba, żeby osiągnąć tak duży rezultat to warto zapoznać się z tą zasadą. Kluczowe znaczenie ma zidentyfikowanie tych istotnych 20% elementów, aby osiągnąć maksymalny zwrot z inwestycji. W tym artykule poznasz historię i podstawy tej zasady 80/20.

Zasada Pareto 80/20 – na czym polega i skąd się pochodzi?

Zasada Pareto (zwana również reguła 80/20, zasada 80/20, z ang. The Pareto Principle) mówi, że w wielu sytuacjach tylko 20% wszystkich przyczyn daje 80% skutków. Według tej reguły, jeśli wiemy o 100 przyczynach, to tylko 20 z nich będzie miało znaczący wpływ na wynik końcowy, pozostałe 80 będzie miało mniejszy wpływ lub w ogóle nie będzie miało wpływu.

Zasada Pareto ma swój początek we Włoszech, gdzie ekonomista i socjolog Vilfred Pareto zauważył że 80% bogactwa we Włoszech jest w posiadaniu 20% społeczeństwa.

Ciekawe, prawda? Tym bardziej jest to interesujące, gdyż w zasadzie 80/20 możemy doszukiwać się podobieństw do innych naturalnych zasad, takich jak liczba π (Pi) czy złoty podział odcinka. Ta zasada może być bardzo pomocna w optymalizacji procesów produkcyjnych, magazynowych i biznesowych, ponieważ pozwala skupić się na najważniejszych elementach, które wpływają na efektywność i sukces organizacji. Dlatego warto ją rozważyć i zastosować w swojej strategii biznesowej, aby osiągnąć maksymalne korzyści.

Zasada Pareto, reguła 80/20 – przykłady

Poniżej prezentuję potwierdzenie zasady Pareto. Sprawdź, czy są zgodne z twoimi obserwacjami

Przykłady reguły Pareto z życia codziennego:

  1. Mieszamy ze sobą 20% składników, żeby ugotować 80% dań
  2. W 80% przypadków wybieramy 20% ubrań, które ubierzemy
  3. W 80% przypadków spotykasz się z 20% znajomych
  4. Przez 80% czasu korzystasz z 20% aplikacji w telefonie
  5. 80% korków w mieście ma miejsce na 20% ulic

Przykłady z pracy i biznesu:

  1. 20% klientów generuje 80% przychodzu
  2. Przez 80% czasu w pracy zajmujesz się 20% zadań
  3. 20% pracowników popełnia 80% wszystkich błędów
  4. 20% wydatków na reklamy generuje 80% leadów
  5. 20% procesów tworzy 80% cech produktu

Sytuacje, gdzie działa zasada 80/20 można wymieniać w nieskończoność.

Zasada Pareto i reguła „done is better than perfect”

Reguła „done is better than perfect” możemy przetłumaczyć na polskie „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Oznacz to, że ​​lepiej zadowolić się tym, co mamy lub co jest łatwo dostępne, niż ryzykować utratę tego i dążenie do czegoś lepszego, co może być trudniejsze lub niemożliwe do osiągnięcia. Innymi słowy, warto docenić to, co już mamy lub co możemy łatwo zdobyć, zamiast poświęcać czas i energię na niepewne i ryzykowne przedsięwzięcia.

Można połączyć zasadę Pareto z regułą „done is better than perfect” w ten sposób, że skupienie się na najważniejszych elementach, czyli tych, które wpływają na sukces lub osiągnięcie celu, pozwala na efektywniejsze osiąganie zamierzonych wyników. Nie zawsze warto poświęcać więcej czasu, by osiągnąć perfekcyjny wynik. Często lepiej jest skupić się na wykonaniu zadania w sposób wystarczająco dobry, co pozwoli na zakończenie projektu i przejście do kolejnych ważnych zadań.

Na przykład, jeśli chodzi o tworzenie strony internetowej, warto skupić się na kluczowych elementach, takich jak projektowanie layoutu strony, zawartość i funkcjonalność, które wpłyną na skuteczność i użyteczność strony. Zbytnie skupienie się na perfekcyjnym dopracowywaniu detalów, które nie wpłyną na użyteczność i skuteczność strony, może prowadzić do marnowania czasu i energii.

Dlatego połączenie zasady Pareto z regułą „done is better than perfect” pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w krótszym czasie, skupienie się na kluczowych elementach i uniknięcie marnotrawstwa czasu i energii.

Wnioski do reguły 80/20

Jeśli zasada Pareto jest tak powszechna w naszym życiu prywatnym i zawodowym to warto byłoby ją maksymalnie wykorzystać.

Dlaczego warto pochylić się nad tym rozkładem 80/20?

Dlatego, że w łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo duże rezultaty (nasze „80”) mniejszym nakładem środków – czasu, energii, pracy itd. (nasze „20”). Dzięki temu optymalizujemy nasze starania w celu osiągnięcia maksymalnych rezultatów.

Dla przykładu, wyobraź sobie, że w twoim biznesie klienci narzekają na 20 wad twojego produktu lub usługi. Może to być:

  • produkty przychodzą uszkodzone
  • dostawa nie w terminie
  • anulowane zamówienia przez brak produktu na magazynie

20 problemów to trochę dużo, żeby zająć się tym wszystkim na raz. Nie wiesz od czego zacząć a satysfakcja klienta ciągle spada.

Wykorzystując zasadę Pareto i analizę problemów wybierzesz pierwsze 2-3 problemy, które usprawnisz. W efektywny sposób przywrócisz zadowolenie większej części swoich klientów.

Podwójna, potrójna zasada Pareto

A co jeśli zastosujemy zasadę Pareto na zasadzie Pareto? Otrzymamy jeszcze bardziej szczegółowe rozkład jakie jakie akcje mają jakie skutki. Zobaczmy:

  1. 20% działań daje 80% sukcesu
  2. 4% (20% z 20%) działań daje 64% sukcesu (80% z 80%)
  3. 1% (20% z 4%) działań daje 50% sukcesu (80% z 4%)

Na tej podstawie, możemy stwierdzić, że już 1% działań/decyzji/wysiłku itd. przyniesie ci 50% oczekiwanego sukcesu/rezultatu. Wybierając mądrze ten najważniejszy krok możemy szybko osiągnąć spektakularny zwrot ze swojej inwestycji.

Podsumowanie zasady Pareto i praktyczne zastosowanie

Korzystanie z zasady Pareto pozwala na skupienie się na najważniejszych problemach, optymalizację wykorzystania zasobów oraz analizę wyników, co zwiększa efektywność i oszczędza czas i zasoby.

Dlatego warto korzystać z reguły Pareto, aby osiągać lepsze wyniki w życiu prywatnym i zawodowym.

W następnym artykule użyjemy zrobimy analizę problemów i wykorzystamy zasadę 80/20 na konkretnym przykładzie.

Podziel się swoją opinią

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *