Value Stream Mapping. Czyli droga zaczyna się od dobrej mapy.

Mapowanie strumienia wartości jest potężnym narzędziem, które firmy mogą wykorzystać do optymalizacji swoich procesów i osiągnięcia wyników o których pisałem w poprzednim artykule. To technika wywodząca się z toyotowskiego Lean Managementu. Tworząc szczegółową mapę procesu, firmy mogą zidentyfikować obszary wymagające poprawy, wyeliminować odpady i usprawnić swoje działania.

Mapowanie procesów polega na stworzeniu wizualnej reprezentacji przepływu

  • materiałów i produktów
  • informacji i decyzji
  • różnych innych zasobów w miarę dodawania do produktu nowych cech, czyli wartości. 

Czyli chodzi o narysowanie ścieżki procesów jakim poddawany jest materiał aby otrzymać produkt. Ważne jest również, aby umieć rozróżnić proces dodawania wartości od procesów pobocznych. W tym pomoże ci poniższa grafika   

Łebski przykład to produkcja szafki na buty z drzwiczkami. Prześledźmy proces powstawania:

  1. Decyzja klienta o zakupie / wysłanie zamówienia na produkcję. To tzw. „trigger” – uruchamia cały ciąg wydarzeń
  2. Przycięcie płyt na odpowiednie formatki – piła
  3. Oklejanie brzegów formatek – okleiniarka
  4. Wiercenie otworów w formatkach – wiertarka
  5. Montaż mebla – warsztat
  6. Montaż klamki – warsztat

Na każdej maszynie następuje dodatnie wartości do produktu. A pomiędzy maszynami następuje transport półproduktu i oczekiwanie. Dlatego montaż mebla i montaż klamki rozpisałem na dwa punkty – bo w naszym wymyślonym przypadku te dwie czynności nie dzieją się od razu. Wykonywane są w innym momencie, innymi narzędziami, przez innego pracownika itp. Takie rozpisanie procesu będzie miało znaczenie w artykułach o optymalizacji procesów.

Śledzenie strumienia wartości

Powyżej mamy słowną mapę strumienia wartości na podstawie wymyślonego procesu. Jeśli chcesz zacząć optymalizację procesów w swojej firmie to polecam ci nie tworzyć mapy „z głowy”, tak jak to ci się wydaje, że jest naprawdę. Robiąc tak, możesz pominąć pewne etapy procesu, żle oszacować czas cyklu – błędy w tym miejscu mają wpływ na przyszłe usprawnianie procesów.

Dlatego, zalecam ci pójść na produkcję z notesem, ołówkiem i stoperem i wykonać następujące czynności:

  1. Znajdź miejsce gdzie fizycznie zaczyna się proces, gdzie informacja o zleceniu produkcyjnym / kompletacji zamówienia przekłada się na pierwszą fizyczną pracę
  2. Zapisz na kartce nazwę procesu, kto go wykonuje, na jakiej maszynie, jakich narzędzi/urządzeń potrzebuje
  3. Zmierz dokładnie czasy każdych akcji z poniższych kategorii
    • procesy przygotowawcze do dodania wartości, np. pobranie materiałów i dostarczenie ich na stanowisko pracy, zebranie narzędzi, znalezienie paleciaka
    • rzeczywiste dodawanie wartości, np. cięcie, malowanie, spawanie, pobieranie artykułu z półki. Przypomnę raz jeszcze – akcje, które dodają do produktu wartości/cechy gotowego produktu. Jest to tzw. czas cyklu
    • transport po procesie i czas oczekiwania na kolejny proces

Całkiem sporo danych, co? Ilość kroków i ilość danych zależy od stopnia skomplikowania produktu i czasu procesów. W przypadku trudnych procesów rozbij je na mniejsze pod procesy, tak aby było ci jak najłatwiej go zmierzyć. To powinno być też „fun i cool” dla ciebie – w końcu robisz coś, co przyniesie firmie wymierne korzyści.

Więc wróciłeś do biurka z zapisaną kartką. Czas narysować mapę.

Rysowanie mapy strumienia wartości

Gdy masz dobrze zapisane dane, stworzenie mapy strumienia wartości powinno pójść bardzo sprawnie i szybko. W tym kroku chodzi o graficzne zaprezentowanie tego co właśnie spisałeś na kartce. Możesz to zrobić na papierze, ale ja zalecam ci albo MS Power Point albo narzędzie online Creately.comGdy już wybrałeś narzędzie, oto schemat rysowania mapy strumienia wartości: 

  1. Na mapie umieść procesy (np. jako prostokąty), nadaj nazwę i czas cyklu.
  2. Procesy połącz w strumień używając strzałek – tak aby w łatwy sposób znać kolejność działań.
  3. Pomiędzy procesami napisz czas oczekiwania pomiędzy zakończeniem procesu A i początkiem procesu B

Prosta mapa może wyglądać jak na przykładzie poniżej 

Podsumowanie

W tym artykule opisałem co to jest Value Stream Map, do czego służy i jak ją narysować. Mapa strumienia wartości to podstawowe narzędzie służące do dalszej optymalizacji procesów.

Gdy do masz zrobione to zaczyna się robić ciekawie! Następnymi krokami są wychwycenie strat, wymyślanie i wprowadzanie rozwiązań, sprawdzanie skuteczności. O tym i o innym będzie w następnych wpisach.

A jeśli jesteś niecierpliwy to zawsze możesz się do nas odezwać poprzez Linkedin, maila lub telefon – wszystkie kanały są w stopce strony.

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *